Sound healing som si v srdci priniesla z Nepálu

A odvtedy je so mnou (v srdci) stále. Keď sa ohliadnem za rokom 2014, kedy som vycestovala do nepálskeho kláštora na silent retreat meditovať, zmenilo sa toľko, že už sound healing nie je len v mojom srdci. Ale v srdciach mnohých z vás. 

Od roku 2015, kedy som začala hrať na spievajúce misky, po prvom kurze, ktorý som si spravila krátko po pobyte v nepálskom kláštore, v Nemecku, sa u nás na Slovensku zmenilo veľa. Sound healing už nie je neznámy pojem, ale čoraz viac vyhľadávaný servis. 

Čo sa (mi) stalo v kláštore? 

Budhistickí mnísi hrajú na spievajúce misky len striedmo, avšak, keď už ich použijú, má to opodstatnenie a svoj význam. Ranné meditácie o 5:30 boli v tichu. Viedol ju veľmi hĺbavý mních, ktorý prirodzene veľa nerozprával, ale za celé tie dva týždne v tichu mi “povedal” najviac. Jeho ranná meditácia končila vždy troma údermi do malej spievajúcej misky. Tá vlnová sila, ktorú som na fyzickej a duševnej úrovni pocítila, bola ohromujúca. Vedela som, že sa s mojim telom, a mysľou niečo po každý raz stalo. Bolo to, ako by ma niekto vo vnútri osprchoval. Po opustení kláštora, som v hlave som mala tisíc otázok, pretože spievajúca miska z ranných meditácií nechala v mojich bunkách, ušiach, a v srdci výraznú stopu, po ktorej som sa rozhodla ísť ďalej, a skúmať. 

Zúfalstvo po návrate z kláštora

Po návrate domov som presedela niekoľko nocí za počítačom, a hľadala som dostupné informácie o sound healingu, o spievajúcich miskách, o liečbe zvukom. Presne si dokážem vybaviť ten pocit, akoby som hľadala niekoho, koho poznám, kto viem, že existuje, ale nie je o ňom žiadna verejne dostupná zmienka. Bolo to miestami zúfalé. Asi po štyroch nociach v rade som uzavrela svoj prieskum s nasledovným zistením: našla som jedno a to isté = nič. Pár vágnych článkov v angličtine, no nič čo by uspokojilo moju dychtivosť. 

Asi sa mi sníva

O pár týždňov som cestovala na nemeckú výstavu zameranú prevažne na hudobníkov. Najmenší stánok ma upútal najviac. Robili v ňom ukážky terapií so spievajúcimi miskami. Myslela som si, že sa mi sníva. Prišla som tam, terapiu som si vyskúšala, a dala som sa do reči s pánmi, ktorí ich viedli. Vzala som si kontakty, a ešte v ten deň som napísala email, a požiadala o termín školenia. Počkať som si musela pol roka. a do Nemecka som sa v termín školenia vybrala opäť. 

Odvtedy som sa nezastavila, práve naopak. Sound healing sa zapísal do môjho života veľmi hlboko, veľmi silno ho ovplyvnil- a ovplyvňuje každý jeden deň. 

Dekáda so spievajúcimi miskami

Na budúci rok to bude 10rokov čo sa sound healingu venujem, a to, čím všetkým som prešla, je….. To by nebol blog, ale kniha:).

Miskám som sa začala venovať kvôli sebe. Pre svoj vnútorný rast, a pokoj čo som po každom hraní v sebe cítila. Až v tých momentoch som pochopila, že práve hlboký pokoj, a to vzácne stíšenie sa, bolo

to, čo som dlho podvedome hľadala. Nie, že si ho krvopotne horko-ťažko navodím počas zašumenej youtube meditácie, čo ma akurát tak čítajúci hlas dobre irituje, ale že ten pokoj po hraní na miskách bol (a je po každý raz) taký rozsiahly, že som si bola 100% istá, že ma presahuje. Že presahuje moje fyzično, a putuje niekam do útrob nášho elektromagnetického poľa. Vtedy som tomu obsahovo a fyzikálne až tak nerozumela. Dnes už viem, čo sa deje mne, čo sa (u)deje Tebe, a prečo ten reagoval tak, a tá reagovala onak. 

Keďže boli spievajúce misky na Slovensku jedna veľká neznáma, nikomu som o nich ani nerozprávala. Takmer rok som si hrala sama pre seba. Navnímavala, čo sa so mnou deje, čo sa mení, ako sa mením, ako markantne sa menia moje postoje, a ako sa z mojich raw pocitov stáva hotová polievka, ktorá zahrieva telo, myseľ aj dušu. 

Dnes, keď dám do googlu sound healing, už mi nevyhodí len strohé nič. Šťastná som, lebo tí, ktorí hľadajú teraz, už nezostanú zúfalí, ako ja v roku 2014:). A tí ktorí hľadajú iné, môžu nájsť cestu k sound healingu tiež. Ti, ktorí sound healing nehľadajú vôbec majú dokonalé životy, v harmónii, radosti, skákaní po obláčikoch, a tých si možno sound healing nájde jedného dňa sám. A to je dobre. Liečba zvukom, za pomoci gongov, tibetských misiek a iných rezonančných nástrojov, strháva okuliare plné ilúzií, a dokáže omnoho viac než si v túto chvíľu dokážeš (z)myslieť. 

pokračovanie nabudúce❤️

…o tom, že som vôbec nechcela hrať pre druhých, a nie to ešte verejne. o tom, po akej udalosti sa to začalo lámať. Ako a kedy som založila Sound Healing Slovakia, a že dnes

vyškolím ročne desiatky rovnako zanietených ľudí, ako som bola pred takmer desiatimi rokmi aj ja.