“Niektoré gongy nemôžem dokončiť, oni sa rozhodnú, kedy je ten správny čas,” hovorí Broder Oetken, výrobca gongov

Ak si milovník gongov, tento článok je pre Teba. Ak netušíš ako gongy vznikajú, tento článok je aj pre Teba. Ak nepoznáš Brodera Oetkena, tento článok je tiež pre Teba- môžeš tak spoznať celosvetovo uznávaného človeka, ktorému gongy vznikajú pod rukami už viac ako 20 rokov.

Na Oetken gongs hráme aj my v Sound Healing Slovakia. Väčšina vyšla z Broderovej dielne. Za tie roky sme sa spriatelili, a spolupracujeme pri predaji a distribúcii gongov pre slovenský trh.

Na akejkoľvek značke si cením okrem kvality a profesionality aj srdce. To Broderovi a jeho tímu nechýba.

Oetken Factory sídli na severe Nemecka, a vedie ju Broder s manželkou Ines.

Prvý gong, ktorý Broder vyrobil bol symfonický gong, ktorý vznikol za pomoci jeho majstra Waltera Meyera, v roku 2001.

Odvtedy sa veľa zmenilo. Mimoriadne nadaný Broder sa stal ikonou v rámci výroby gongov na planéte Zem.

 

 

Na začiatku Tvojej kariéry to bolo celkom iné, čo sa týka predaja a výroby gongov, než je tomu teraz. Čo sa z Tvojho pohľadu zmenilo?

V začiatkoch, keď som pracoval pre Paiste, som nebol zainvolvovaný do predaja. Dnes, ako majiteľ firmy vnímam čoraz väčší záujem ľudií o zvuky gongov. Je to zrejme preto, lebo je to čoraz bežnejšie než to bolo kedysi.

 

Čo je pre Teba najväčšou výzvou pri výrobe gongu?

Vždy všetko závisí od gongu samotného. Niektoré nie sú pripravené na to, aby som ich mohol dokončiť. Vieš, gongy sú také. Oni sa rozhodnú, kedy je ten správny čas:)

 

Ktorá je Tvoja najobľúbenejšia časť práce?

Najradšej mám, keď si ľahnem a užívam si, že hráš Ty, a vy ostatní na gongy:)

 

Ľudia si vo všeobecnosti nevedia predstaviť ako sa gongy vyrábajú. Je to fyzicky náročná práca. Čo je dôležité viac- mať dokonalý sluch, alebo Thorovu supersilu alebo trpezlivosť, alebo všetko dokopy?

Vo všeobecnosti musí byť gongbuilder veľmi precízny a zároveň si musí užívať tvrdú prácu. Myslím si, že je jednoduchšie naučiť pracovitého muža ako počúvať gongy a čo je v rámci zvuku podstatné, než perfektné uši učiť tvrdej práci:)

 

Aké je náročné stať sa výrobcom gongov? Ako dlho to trvá?

Náročné je relatívny pojem:) Trvá to okolo 5 rokov kým je človek schopný vytvoriť gong sám. Pravda je, že ja sám sa každý deň naučím niečo nové

 

Už je to niekoľko rokov, čo distrubuujeme so Sound Healing Slovakia gongy z Oetken Factory. Mnoho žiakov našej Sound Healing Akadémie vlastní gong od Teba. Bol to Tvoj sen expandovať do celej Európy a tiež do celého sveta?

Som šťastný, že ľudia po celom svete milujú naše gongy a som vďačný, že som v osobnom kontakte s mnohými z nich. Pre mňa je veľmi dôležité gongy vyrábať a nie ich produkovať masovo.

 

Ktorá krajina nakupuje najviac gongov?

Pred pandémiou to bolo Spojené kráľovstvo, dnes, keď nerátam Nemecko, tak je to Švédsko, Čína, a USA.

 

Aktuálne ponúkate veľmi veľa rôznych gongov. Aké gongy vyrába Oetken manufaktúra?

Vyrábame tri kategórie- Symfonické gongy, Planetárne gongy, a zvuk tvorivé gongy.

 

Čo pre Teba znamená gong?

Milujem ich vyrábať, ale tiež ich zbožňujem počúvať.

 

Vyzerá to tak, že skrátka miluješ kov:) koľko kíl kovu Ti za Tvoju kariéru prešlo rukami?

To je dobrá otázka, nemám tušenia:)

 

 

Naše momentálne posledné veľdielo z vašej dielne je magický obrovský 150cm gong, a je to Voda. Kúpili sme si ju na jar v r. 2022. Od leta 2021 som s Ines (Broderova manželka) o tomto gongu diskutovala. Povedala som si, že keď ju nikto nekúpi do pol roka, musí byť naša. Viem, že ste u vás v Oetken Factory mali tento gong viac než radi, bolo veľmi dojímavé s vidieť ako ste sa s ňou lúčili…. Ten moment mám v pamäti hlboko.

Áno. Stále nám chýba, ale sme naozaj šťastní, že vieme, že je u vás.

 

Je to jediný kus v tejto veľkosti na Slovensku. Každý kto k nám do Sound Healing Slovakia príde sa pri nej zastaví. Je veľmi silná, a zároveň má jemnú eseniu, a nádherne kreuje širokú škálu frekvencií. Vodný gong nemá špecifický tón, ani jednoznačnú frekvenciu. Môžeš prosím vysvetliť našim čitateľom prečo niektoré gongy majú konkrétne ladenie, a základnú frekvenciu, a iné nie?

Pre planetárne gongy je frekvencia dôležitá, a samozrejme tiež harmónia. Zvuk tvorivé gongy majú zvukový obraz, ktorému sa musia prispôsobiť. Frekvencia  tu preto nie je zaujímavá. A vaša Voda je zvuk tvorivý gong.

 

Pri výrobe gongu je veľmi dôležité správne ladenie. Nevhodné/nesprávne ladenie môže mať dopad na naše zdravie. Prečo? 

Z môjho pohľadu sa musím starať na jednej strane o frekvenciu a na druhej strane o harmóniu. Ponúknuť „okrúhly“ zvuk bez pískania ťažkým Wah-Wah-efektom. Gong musí mať stabilný zvuk. Vo finále ponúkam nástroj pre prácu toho, kto na ňom hrá.

(poznámka Lucie Nosko- nesprávne ladené gongy môžu mať opačný vlnivý efekt než produkuje naše srdce, tzn. takto vyrobený gong vydáva opozitné vlnenie, než je prirodzené pre naše telo)

 

 

Pracujete spolu. Kto je väčší vizionár, Ines či Broder?

Pre nové gongy má nové nápady Ines, no obaja sa často bavíme o zaujímavých gongoch. Ja sa potom snažím nájsť cestu ako by bolo možné nápad na daný gong zrealizovať.

 

 

Aké sú vaše sny na najbližších 5rokov?

Zostať zdraví a šťastní, a pokračovať v práci.

 

 

Ďakujem vám obom veľmi pekne za váš čas, a odpovede<3

Nemáš za čo Lucia, sme šťastní, že sme prepojení na tejto prekrásnej ceste.